Kafeinin Hidrasyona Etkisi

Kafeinin dehidrasyona sebep olduğu düşüncesi günümüzde çok yaygın. Peki bu gerçekten doğru mu yoksa bir efsane mi?

Berkay Koru | 07/01/2022

Kafein kahvede, çayda, kolada ve hatta çikolatada bile bulunur. Bu çeşitlilikle günlük hayatta en çok kullanılan psikoaktif maddedir. Bir çok sebepten dolayı kafein tüketimi hayatımızın içinde oldukça geniş bir yer almaktadır.  Bunlara örnek olarak en başta sabah rutinlerini veya sporcular için antrenman öncesi performans arttırma amaçlı kullanıma örnek verilebilir. Ancak kafeinin dehidrasyona sebep olduğuyla ilgili yaygın bir düşünce var.

Kafeinin dehidrasyona sebep olduğu düşüncesi 1920’lere dayanmakta. O dönemde yapılan araştırmalara göre kafeinli içeceklerin idrar çıkarma sıklığını arttırdığı ve dehidrasyona yol açtığı sonucuna varılmış. 

Lawrence Armstrong bunun bu kadar basit olmadığını düşünüyor. Su alımını arttırdığınızda da idrar çıkarma sıklığınızın artacağını ama bunun yüzünden su içmeyi bırakmayacağınızı söylüyor.  2005’te Armstrong’un yaptığı araştırma kafeinin dehidrasyona neden olduğu efsanesi çürütür niteliktedir. 59 sağlıklı erkek bireylerin bazılarına  11 gün boyunca günde iki kez vücut kitlelerine oranla kafein suplementasyonu yapılmış, diğerlerine ise plasebo verilmiş. Bu çalışmanın sonucuna göre hidrasyon endikatörleri bütün çalışma grubunda aynı çıkmıştır.

Ancak kafeinin dehidrasyona sebep olmaması negatif hiçbir yanı olmadığını anlamına gelmiyor. Bir kaç bardak kahve tüketimi sıvı alımınız için yararlı olsa da kilo başına alınan kafein miktarının 8 miligramı geçmesi durumunda negatif etkiler görülebilmektedir.

Bu demek değildir ki sıvı alımımızın çoğunu kafein içeren içeceklerle sağlayabiliriz. Su, hidrasyonunuz için hala en iyi arkadaşınızdır. Sadece ortalama bir kahve tüketme alışkanlığınız varsa sıvı kaybı yaşamaktan korkmanıza hiç gerek yok.